OTOMATİK NAMLU TEMİZLEME CİHAZIÇINGIÇINGI - ONAT

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Çıngı Otomatik Namlu Temizleme Cihazı, TSK’nın namlu temizleme ve bakım ihtiyacını gidermiş olup, yüksek işgücü ihtiyacı ve bakım sürelerinin uzunluğu gibi geleneksel yöntemlerin getirdiği lojistik problemleri sona erdirmiştir.

otomatik namlu temizleme cihazıÇINGI HAKKINDAOTOMATİK NAMLU TEMİZLEME CİHAZI ÇINGI

Çıngı Otomatik Namlu Temizleme Cihazı 2017 yılında, tamamı TÜRK mühendisler tarafından, Ar-Ge çalışmalarına başlanmış ve 2019 yılında nihai ürün haline gelmiştir. 2019 Nisan ayında HCTEK SAVUNMA SANAYİ AŞ ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı %100 iştiraki olan SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ arasında yapılan Tek Satıcılık Sözleşmesine bağlı olarak “SSTEK ÇINGI” markası ile seri üretimi yapılmış ve 2019 yılında yapılan IDEF’19 fuarında tanıtımı yapılmıştır.

2019 yılında Haziran-Eylül ayları arasında TC Genelkurmay Başkanlığı talimatı ile çeşitli birliklerde test ve denemeleri yapılan ve bu testlerden başarıyla geçen “SSTEK ÇINGI” Barış Pınarı Harekatı ile TÜRK SİLAHLI KUVVETLER envanterinde ÇINGI155 ile yerini almıştır. Tümüyle Türk mühendisler tarafından geliştirilen Çıngı Otomatik Namlu Temizleme Cihazı, Türk Patent tarafından, 2020-00943 sicil numarası ile HCTEK Savunma Sanayi AŞ uhdesinde tescillenmiştir. Ayrıca Çıngı Otomatik Namlu Temizleme Cihazı‘na uluslararası bir standart kazandırılması için, TRTEST TEST ve DEĞERLENDİRME AŞ tarafından yönetilen test süreçlerinde MIL-STD 461F kapsamında Elektromanyetik Testlere (EMI/EMC) ve MIL-STD 810G kapsamında çevresel testlere (Yüksek ve Düşük Sıcaklık, Termal Şok, Yağmurlama, Titreşim, Nem, Tuz Sisi, Buzlama/ Donma, Toz ve Kum, Mantar) tabi tutulmuştur ve bu testleri başarı ile geçmiş olup belgelendirme süreci tamamlanmıştır. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Çıngı Otomatik Namlu Temizleme Cihazı, TSK’nın namlu temizleme ve bakım ihtiyacını gidermiş olup, yüksek işgücü ihtiyacı ve bakım sürelerinin uzunluğu gibi geleneksel yöntemlerin getirdiği lojistik problemleri sona erdirmiştir. Otomatik Namlu Temizleme Cihazının şu an 76,105,120,122,127,155 ve 125 milimetre çaplarına sahip silah sistemleri için seri üretimine başlanmıştır.
YUKARI ÇIK